Liberal Hakların Hukukun ve Devletin Sınırları

9786059020619

Bu kitap son otuz beş yılın iki neoliberal dalgasına vurgu yaparak, liberalizmi ve onun haklar, hukuk ve devlet paradigmalarının asli sınırlarını görünür kılmak, eleştirmek niyetindedir.

Yazar:Bora Erdağı

Stokta

33,00 TL

-35%

21,45 TL

- +

"Liberal Hakların, Hukukun Devletin Sınırları kitabı Taner Yelkenci anısına başlatılan Uluslararası Hukuk ve Devlet Teorisi Sempozyumu’nun ilk belgelerinden biri, amacımız hem aramızdan erken ayrılan bir dostun anısını yaşatmaya çalışmak hem de ortak dertlerin, ortak soruların kolektif bir süreçle derinlemesini analizini yaparak, dünyayı yaşanabilir bir yere doğru evriltenlerin safına katılmak. Bu, elbette, egemen tarihin sakladığı gerçekliklerin faş edilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu kitap naçizane bu katkıyı içermektedir."

(ARKA KAPAKTAN) Bu kitap son otuz beş yılın iki neoliberal dalgasına vurgu yaparak, liberalizmi ve onun haklar, hukuk ve devlet paradigmalarının asli sınırlarını görünür kılmak, eleştirmek niyetindedir. Fakat çabamız elbette bununla sınırlı kalamaz ya da sınırlı kalmaması gerekir. Çünkü her düşünce çağının ve onun muhataplarının dilini konuşur. Hukuk ve devlet teorisi üzerine çalışanların da bunu yapması gereği vardır. Belki tam da bu yüzden şunu vurgulamakta yarar vardır: İster “demir lady” Thatcher’in kudretinde olun; yani kömür ve demir işletmelerinde çalışan 500.000 civarında işçiyi 1 yıl gibi kısa sürede kapı dışarı edecek cürrete sahip olup 3 dönem ülkenizi yönetin, ister “birinci” Bush olup Körfez’e özgürlük getireceğiz diyerek “çöl aslanı” operasyonu yapıp Ortadoğu’yu petrol uğruna istikrarsızlaştırın ve kan baronlarının yuvasına dönüştürün, ister “ikinci” Bush olup “ya bizdensiniz ya da onlardansınız” tehdidini savurup Yakındoğu’yu ateş altına alın ve Guantanamo’da hukukun gölgesine bile izin vermeyin, ister “netekim” Kenan Paşa olup “asmasaydık da beslese miydik” deyin ve “aynı koşullar yine olsa, yine aynısı yapardım” demeyi ölüme yatmışken bile ikrar edin ya da başka türden zafer alaylarına katılın netice de her zafer alayı hikâyesinin halklar tarafından yazılan bir sonu da vardır ve olacaktır da. Bu kitap egemenlerin zafer alaylarına karşı halkların başlattığı yürüyüşün küçük bir parçasıdır.

İçindekiler

Sunuş Bora Erdağı

I. Bölüm: Liberal Hakların ve Hukukun İnsan Hakları Açısından Sınırları

İdeolojik Kavram Olarak Hukuki Eşitlik
D. Çiğdem Sever

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Pek Hassas Terazisi ve Demokratik Toplum Anlayışı
Esra Demir Gürsel

Evrensellik, Hegemonya İnsan Hakları
Zeynep Kıvılcım

II. Bölüm: Liberal Hakların Feminist ve Marksist Açıdan Sınırları

Feminist Hukuk Teorisinin Liberal Hak Tartışmasına Katkısı
F. Ceren Akçabay

Marx, Hukuk Devletinin Kökenleri ve Liberal Hakların Sınırları
Berke Özenç

Hukukun Sefaleti
Kasım Akbaş

Yapısökümün Fablları
AdamGearey

III. Bölüm: Liberal Hakların, Hukukun ve Devletin Güncel Sınırları

Neoliberal Dönemde Yargının Dönüşümü
Yasemin Özdek

Polis: Savaş
Mark Neocleous

Kapitalist Devleti Borcuyla Türetmek: Bozuk Terazi Müşterek Çıkar
Ali Rıza Güngen

Devlete Karşı Kamu Hukuku Perspektifinden Evrensel Haklar
Mustafa Bayram Mısır

Henüz hiç okur yorumu eklenmemiş. İlk yorum yazan siz olun!

Yorum yaz!

Liberal Hakların Hukukun ve Devletin Sınırları

Liberal Hakların Hukukun ve Devletin Sınırları

Bu kitap son otuz beş yılın iki neoliberal dalgasına vurgu yaparak, liberalizmi ve onun haklar, hukuk ve devlet paradigmalarının asli sınırlarını görünür kılmak, eleştirmek niyetindedir.

Yazar:Bora Erdağı