Yevgeni Zamyatin

Tek bir sonuç gösteriliyor

Yevgeni Zamyatin

Yevgeni Zamyatin

Yazarın Eserleri
Daha detaylı bilgi için lütfen iletişim sayfamızdan bize ulaşın.

Yevgeni Zamyatin Hakkında

1 Şubat 1884’te Tambov Vilayeti’nin Lebedyan ilçesinde bir rahibin oğlu olarak dünyaya geldi. 1908 yılında Petersburg (Leningrad) Gemi Mühendisliği Enstitüsü’nden mezun oldu. Öğrencilik yıllarında 1905 Rus devrim hareketlerinde yer aldı. 1906-1911 yılları arasında kanun kaçağı olarak yaşadı.

Zamyatin’in ilk hikâyesi “Yalnız” 1908 yılında Eğitim dergisinde yayımlandı. İlk büyük edebi başarısını 1911 yılında yayımlanan ve gezi hikâyelerinden oluşan “Gezisel” (Uyezdnoye) ile kazandı. 1914 yılında yayınlanan savaş karşıtı hikâyesi “Çok Uzaklarda” (Na Kuliçkah) nedeniyle kovuşturmaya uğradı, tutuklandı ve yargılandı. Eserin basıldığı derginin ilgili sayısı toplatıldı. Bu iki eser de dönemdaşı ünlü Rus yazar Maksim Gorki’den iltifatlar almıştır.

Zamyatin, 1916-1917 yıllarında Birleşik Krallık’ta Rus buz kırıcı gemilerinde çalışırken gözlemleme fırsatı bulduğu İngiliz hayatı hakkında “Adalılar” (Ostrovityane) isimli eseri yayımlandı. 1917 sonbaharında Rusya’ya dönen Zamyatin, Maksim Gorki tarafından davet edildiği Dünya Edebiyatı Topluluğu’nda, İngiliz ve Amerikan edebiyatından sorumlu yayın kurulu üyesi olarak görev aldı.

1920’lerde “Serapionlar Kardeşliği” edebiyat topluluğunun üyesi oldu. “Mağara”, “Rus” ve “En Önemli Hakkında” bu dönem eserleri arasındadır. Aynı yıllarda “Bit” ve “Atilla” piyeslerini yazdı.

1920 yılında en çok ses getiren ve Batı edebiyatında ilk ütopya karşıtı roman olarak nitelendirilen, distopik bir geleceği konu alan “Biz” romanını yazdı. Sovyetler Birliği’nde “sakıncalı” bulunduğu gerekçesiyle yasaklanan eser 1924 yılında Birleşik Krallık’ta yayımlandı. George Orwell’ın “1984” adlı eseri yazarken “Biz”den etkilendiği bilinmektedir.

Yevgeni Zamyatin, ağır bir hastalık geçirerek 1937 yılında Paris’te öldü. Son eseri “Tanrı’nın Sopası” ölümünden bir yıl sonra, 1938 yılında yayımlanmıştır.

  • İndirim!

    Biz Diğerleri

    Orijinal fiyat: ₺165.00.Şu andaki fiyat: ₺115.50.