Metin Yeğin

Tek bir sonuç gösteriliyor

Metin Yeğin

Metin Yeğin

Yazarın Eserleri
Daha detaylı bilgi için lütfen iletişim sayfamızdan bize ulaşın.

Metin Yeğin Hakkında

Yazar, belgeselci, gazeteci, sinemacı, işçi, avukat, öğretim üyesi, seyyah… Dünyanın birçok yerinde toprak, ev ve fabrika işgallerine katıldı. Gerilla hareketleriyle kaldı. Her zaman sokakları anlatmaya çalıştı. Bunları sadece yazı ve filmlerle anlatarak değil doğrudan dahil olarak aktardı.

Son yıllarda özellikle barınma hakkı için çalışmaya başladı. ‘Viranşehir Ax u Av Komünü’ örgütlenmesine öncülük etti. Evsiz aileler ile birlikte barınma hakları için kerpiç evler yaptı. Dünyanın birçok yerinde, Buenos Aires’te gecekondu mahallerinde alternatif okul inşa ederken bu kerpiç yöntemini oraya da taşıdı.

Radikal, BirGün gazetelerinde ‘Dünyanın Sokakları’ köşesinde yazdı. Özgür Gündem, Özgür Politika gazetelerinde yazmaya devam ediyor.

Yüzden fazla belgesel filmde de sokakları anlattı. Kanaltürk, CNN Türk, Hayat TV’de iki yüzden fazla ‘Dünyanın Sokakları’ programı kuşak olarak yer aldı. NTV, Venezuela Telesur, Arjantin, Macaristan televizyonlarında da belgeselleri vardı. BBC ve Açık Radyo’da radyo programları yaptı.

Kitapları; Marcos’la 10 gün (1999), Firari İstanbul (2001), Topraksızlar (2004), Patronsuzlar (2006), Topraksızlar/Bir Şenlikti Uzun Yürüyüş (2006), Likya Yolu (2007), Gerillanın Barışı (2010), Dünyanın Sokakları (2010), İstanbul Öyküleri…

  • İndirim!

    Kent Reformu ve Yeni Gecekondu Hareketi ve “Kendi Evini Kendin Yap” Kılavuzu

    Orijinal fiyat: ₺180.00.Şu andaki fiyat: ₺126.00.