Mehmet Ali Aslan

Tek bir sonuç gösteriliyor

Mehmet Ali Aslan

Mehmet Ali Aslan

Yazarın Eserleri
Daha detaylı bilgi için lütfen iletişim sayfamızdan bize ulaşın.

Mehmet Ali Aslan Hakkında

Mardin’e bağlı Midyat’ın Habsınas köyündendir. 1975’te Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde doğdu. İlkokulu 3.sınıfa kadar Silvan’da, ilkokulun geri kalanı, orta ve liseyi ise Hazro’da okudu. Arapça, Mıhallemice, Kürtçe, Süryanice (Turoyo) bilmektedir. 1998 yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni bitirdi. 2002 yılında Siirt Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümünden mezun oldu. 2009 yılında da Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler bölümünü bitirdi. 2002 yılında Derzbine’de (Acırlı) sınıf öğretmenliğine başlayarak uzun yıllar Estel ve Midyat’ta sınıf öğretmenliği ve son olarak da Midyat’ın ilk lisesi olan Midyat Lisesi’nde Beden Eğitimi Öğretmenliği yaptı.

Yeryüzünün ilk Mıhallemi Derneği’nin (2006) kurucu başkanıdır. Türkiye ve dünya, Mıhallemileri ilk onun kurduğu dernek ve faaliyetleri ile tanımıştır. Mıhallemi Derneği başkanı olarak birçok ulusal ve uluslararası sempozyum, konferans ve panele, yine ulusal ve uluslararası birçok radyo ve televizyon programına katılmıştır. Sözlerinde ve faaliyetlerinde taşıdığı sevgi yüklü aksiyon ruhundan dolayı, eski statükocu ve despot anlayışların temsilcisi bir kısım resmi idareciyi ürkütmüş olacak ki hakkında onlarca adli ve idari soruşturma ve davalar açılmıştır.

2007 Ocak ayında Türkiye’nin ilk Arap platformu olan Anadolu Arap Birliği’ni kurmuştur.

Mart 2010’da Midyat Star Radyo’da her pazar sunulan ve 6 saat süren, dünyanın ilk Mıhallemice/Arapça ve dünyanın en uzun radyo programı olan Mıhallemi Show’un editörlüğünü ve sunuculuğunu yapmıştır.

Mayıs 2010’da bir grup arkadaşı ile Türkiye Arap Meclisi’ni kurmuştur.

Eylül 2012’de seçmeli olarak verilen “Yaşayan Diller ve Lehçeler” kapsamında, dünyanın ilk resmi Mıhallemice derslerini Midyat Cumhuriyet Ortaokulu’nda vermiştir.

Mart 2012’de bir grup Asuri, Süryani, Arami, Keldani, Arap ve Mıhallemi arkadaşı ile birlikte Sami Halkları Topluluğu’nu kurmuştur.

2013’te Anadolu Arap Birliği Derneği’ni kurmuş, kısa süre sonra dernek mahkeme kararı ile kapatılmıştır. Bunun üzerine bir grup arkadaşı ile Anadolu Arap Hareketi Derneği’ni kurmuş, aradan 2 ay geçmeden bu dernek hakkında da kapatma davası açılmıştır. Bütün bu gelişmeler sonrasında farklı Mıhallemi köylerinden gençlerle beraber Mıhallemi Genç Demokratlar Derneği’ni kurmuş, bu gençlik derneğinin kapatılması için de Mardin Valiliği tarafından Midyat Cumhuriyet Savcılığı’na başvuruda bulunulmuştur. Söz konusu dernekler, tüzüklerinde yer alan kadınlar, gençler, çocuklar ve engellilere dönük, yine çevre, insan hakları, halklar ve inançlarla ilgili maddeler gerekçe gösterilerek kapatılmıştır. Ayrıca dernek yönetiminde eş başkanlık sisteminin de tüzükten çıkarılması istenmiştir.

Toplumun ötekileştirilenlerine dikkat çekmek ve onlara yapılan haksızlık ve negatif ayırımcılığı eleştiren, deşifre eden “nev’i şahsına münhasır” birçok açıklama ve eyleme imza atan aktivist yazarın, çeşitli yerel, ulusal ve uluslararası mecmua ve haber sitelerinde yayınlanmış birçok şiir ve makalesi bulunmaktadır.

Yazar, 7 Haziran 2015’te Halkların Demokratik Partisi’nden Mardin Milletvekili olarak seçilmiş, yine 1 Kasım 2015’te de Batman Milletvekili olarak parlamentoya girmiştir.

  • İndirim!

    Mama Habsınas – Kadim Medeniyetin Batmayan Güneşi

    Orijinal fiyat: ₺190.00.Şu andaki fiyat: ₺133.00.