Kurthan Fişek

Tek bir sonuç gösteriliyor

Kurthan Fişek

Kurthan Fişek

Yazarın Eserleri
Daha detaylı bilgi için lütfen iletişim sayfamızdan bize ulaşın.

Kurthan Fişek Hakkında

(1942-1912) Ankara’da doğan Fişek, 1946-1950 yılları arasında babasının akademik çalışmaları nedeniyle ABD-Boston’da ve döndükten sonra Ankara Maarif Koleji’nde orta ve lise öğrenimini tamamladı. Yükseköğrenimine 1960 yılında girdiği ODTÜ Kimya Mühendisliği Fakültesi’nde başladı; iki yıl sonra yeniden sınava girerek bu kez ODTÜ İdari İlimler Fakültesi’ni kazandı.

1960 yılında aynı zamanda spor gazeteciliğine başladı ve 1960-1966 yılları arasında muhabir olarak Yeni Gün ve Öncü gazetelerinde çalıştı. Aynı dönemde atletizm sporu yaptı: Yüksek atlama ve cirit atma dallarında yarışmalara katıldı ve ödüller kazandı. Turkish Daily News gazetesinin Yazı İşleri Müdürlüğünü dört yıl sürdürdü. Gazeteyi neredeyse tek başına çıkardı.

ODTÜ İdari İlimler Fakültesi’nin Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi bölümünden mezun olduktan sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin açtığı Kamu Yönetimi asistanlığını kazanarak göreve başladı. Aynı dönemde Türkiye İşçi Partisi Bilim Kurulu Üyeliği yaptı. Emek Dergisi’nin yazarları arasında yer aldı. Bu süre içerisinde makalelerin yanı sıra kitaplar yazdı.

Devlete Karşı Grevlerin Kritik Tahlili isimli çalışmasını Prof. Dr. Cemal Mıhçıoğlu, Prof. Dr. Cahit Talas ve Prof. Dr. Muammer Aksoy’dan oluşan jüri karşısında savunarak doktora derecesini kazandı. Çalışması, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Yayınları arasında yer aldı.

12 Mart 1970 askeri darbesinden sonra bir süre tutuklu kaldı.

Yönetime Katılma teziyle doçentlik derecesini aldı ve çalışması TODAİE Yayınları arasında yayınlandı. İlk baskısı 1975 yılında yayınlanan ve son olarak da “Kilit” yayınlarından çıkan Yönetim kitabı, hâlâ ders kitabı olarak okutulmaktadır.

1978-1979 döneminde, Ankara Spor Akademisi ve Atletizm Federasyonu Başkanlıklarını yürüttü.

1980 yılında Spor Yönetimi kitabıyla profesör oldu. Bu çalışması, son olarak “İnsanca Spor Kitaplığı” yayınları arasında yer aldı. 1980-1983 döneminde de A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi Dekan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 1983’te, 1402 sayılı Sıkıyönetim Yasası’na dayanılarak görevine son verildi. 1990 yılında Danıştay kararıyla görevine iade edildi. Kurthan Fişek 12 Eylül 1990′da istifa ederek gazeteciliğe döndü. Gazetecilik döneminde Nokta, Tempo, Playmen, Aktüel, Ekonomist dergilerinde Yayın-Yönetim yaparken, Sabah ve Hürriyet gazetelerinde köşe yazarı olarak çalıştı.

Gazetecilik dünyasında “Sıfırcı Hoca” olarak anılırdı.

Son olarak görev yaptığı Hürriyet Gazetesi’ndeki görevine Prof. Dr. Mümtaz Soysal ile birlikte son verildi. 1999′dan sonra YÖK Yasası’nın 60/b maddesi ile Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde yeniden göreve başladı ve emekli olduğu 2009 yılına kadar bu görevini sürdürdü.

Mükemmel düzeyde İngilizce ve bunun yanında Fransızca ve Almanca bilirdi.

  • İndirim!

    Das Yönetim – Devlet, İktidar ve Bürokrasinin Marksist Analizi

    Orijinal fiyat: ₺350.00.Şu andaki fiyat: ₺245.00.