Yener Orkunoğlu

Tek bir sonuç gösteriliyor

Yener Orkunoğlu

Yener Orkunoğlu

Yazarın Eserleri
Daha detaylı bilgi için lütfen iletişim sayfamızdan bize ulaşın.

Yener Orkunoğlu Hakkında

1953’te Kars’ta doğdu. İlk ve ortaokul eğitimini Kars’ta yaptı. Kars Alparslan lisesinden mezun olduktan, 1973-1977 yılları arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Matematik Bölümünde okudu.

1977 yılında siyasal nedenlerden dolayı yurtdışına çıkmak durumunda kaldı ve Almanya’ya yerleşti. Almanya’da Karadeniz Teknik Üniversitenin Matematik bölümünden aldığı diploması tanınmadığı için, Darmstadt Üniversitesi Ekonomi-Bilgisayar Mühendisliği bölümünde okudu. Bitirme tezinin çok iyi olması nedeniyle, tez hocasının önerisi üzerine, aynı üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı.

Orkunoğlu, Almanya’da üniversitesi okuduğu yıllarda bir dönem, aktif siyasetten uzak kalmış olsa da, birçok gazete, dergi ve internet sitesinde siyasal ve toplumsal içerikli incelemeler yayınladı. Orkunoğlu, ‘Bilim ve Gelecek’, ‘Hayat ve Sanat’, ‘Dönüşüm’, ‘Müdahale’, ‘İnsancıl’ gibi dergilerde uzun araştırma yazıları yayınlandı.

Yurtdışında günlük gazete olarak yayınlanan Yeni Özgür Politika’da 12 yıl boyunca köşe yazarlığı yaptı. Son dönemlerindeki çalışmalarında merkezcil yeri, felsefi, tarih, sosyoloji, ekonomi politik içerikli yazılar oluşturuyor. Sendika.org ve Avrupa Postası gibi sitelerde, ara sıra yazıları yayımlanıyor.

Son dönemde Hegel felsefesi ve Marksist felsefe ve Estetik konularında araştırmalar yürüten Orkunoğlu’nun biri çeviri olmak üzere 4 eseri var: Nietzsche ve Postmodernizmin Gerçek Yüzü (Ceylan Yayınları 2007), Sosyalizmin Yenilgisi ve Geleceği – Hans Heinz Holz– (Çeviri Y. Orkunoğlu-Yordam Yayınları 2010), Marksizm ve Güncellik (Etik Yayınları 2010), Marksizm, Milliyetçilik ve Demokratik Ulus (İletişim, 2018).

Kitap çalışmalarını sürdüren Orkunoğlu, kısa bir zaman önce bir Youtube kanalı kurdu. Haftada bir kez, esas olarak felsefe, felsefe tarihi üzerine, ama bunlarla sınırlı olmayan videolar yayınlıyor. https://www.youtube.com/channel/UCjQvVkcqGPeSs1ZSR0tGezQ

  • İndirim!

    Bakunin’den Adorno’ya Hegel’in Gölgesi

    Orijinal fiyat: ₺355.00.Şu andaki fiyat: ₺248.50.