Tadeusz Kowalik

Tek bir sonuç gösteriliyor

Tadeusz Kowalik

Tadeusz Kowalik

Yazarın Eserleri
Daha detaylı bilgi için lütfen iletişim sayfamızdan bize ulaşın.

Tadeusz Kowalik Hakkında

Polonyalı ünlü iktisatçı. Yaşamı boyunca üç ayrı iktisadi ve siyasal sistem gördü. Açık fikirli, eğitime ve edebiyata önem veren bir ailede yoksulluk içinde yetişti. Köyündeki ilk üniversite mezunu oldu. Çocukluğu savaş ve işgal altında geçti. Sosyalizme bağlandı ve Polonya Birleşik İşçi Partisi Merkez Komitesi’nin organize ettiği Toplumsal Bilimler Okulu’na yazıldı. Üç yıl hukuk fakültesine devam ettikten sonra Varşova Üniversitesi’nde yüksek lisansını tamamladı. Artık içlerinde Leszek Kolakowski, Wlodzimierz Brus, Kazimierz Laski ve Adam Schaff gibilerinin de bulunduğu aydınlar topluluğunun bir parçasıydı.

Hukuktan iktisat alanına kaydı, Oskar Lange’nin danışmanlığıyla özellikle “komünist olmayan” sosyalist ekonomiler alanına yöneldi. İçlerinde Lange, Brus, Lipinski ve Kalecki’nin de bulunduğu Avrupa’nın en yaratıcı solcu iktisatçılar grubu içerisinde bir iktisatçı olarak yetişti. Bu grup, gelişmiş batılı kapitalist ekonomilerin kapitalist olmayan alanlara doğru yayılarak nasıl geliştiğini gösteren Rosa Luxemburg’un izinden gidiyordu. Bu fikirler, 1930’larda Keynesçi teorileri ve konseptleri Keynes’in kendisinden bile önce geliştirmek için Marksist kategorilere başvurmuş Kalecki tarafından geliştirilmişti.

“Elle tutulur sosyalizm”e mesafeli yaklaştı ama yine de yirmi yıl daha Polonya Birleşik İşçi Partisi’nde kaldı. 1968’de partideki muhalif aydınların temizlenmesi operasyonunda partiden ihraç edildi. Bu andan itibaren yükselen muhalif hareketin bir parçası oldu. 1975’de partinin 7. kongresinde delegelere hitaben yazılan ve sistem reformu talep eden bir açık mektuba imza attı. Daha sonra muhalif aydınlarla sanayi işçileri arasında bir bağ yaratmayı hedefleyen İşçi Savunma Birliği’ne katıldı. 1977’den itibaren de “uçan üniversite”de ders verdi. 1980-1981 yıllarındaki meşhur Gdansk olayları patlak vermeseydi belki de tüm bunlar çoktan unutulmuş olurdu. Gdansk tersanesindeki grevcilerin taleplerini destekleyen aydınlar grubuna katıldı, işletmeler arası grev komitesinde uzmanlık görevini yürüttü.

1992’ye kadar Dayanışma’da danışman ve program meclislerinin üyesi olarak çalıştı. 1980’lerde yurtdışında (ABD, Kanada, İngiltere) dersler veriyor olsa da Polonya’da halkın da desteğini alacak demokratik sol bir program aracılığıyla sistem reformunun güçlü bir destekçisi olarak kaldı. Yuvarlak masa görüşmeleri fikrini her zaman destekledi ama hazırlık tartışmaları sürecinde ortaya çıkan program farklılıkları nedeniyle görüşmelere katılmadı. En uzun soluklu ve önemli katkısı ise Polonya’da komünizmden kapitalizme geçişin ardından oldu. En başından itibaren kapitalist sisteme hızlı bir sıçrayışı hedefleyen şok terapisi paketini getiren “Balcerowicz Planı”na karşı çıktı. Bugünkü kuşağa esin kaynağı olması gereken bir külliyatı, örnek yaşamı ve sol geleneği ardında bırakarak 2012 yılında hayatını kaybetti.

  • İndirim!

    Dayanışmadan İhanete Polonya’da Kapitalizmin Restorasyonu

    Orijinal fiyat: ₺200.00.Şu andaki fiyat: ₺140.00.