Sezai Ozan Zeybek

Tek bir sonuç gösteriliyor

Sezai Ozan Zeybek

Sezai Ozan Zeybek

Yazarın Eserleri
Daha detaylı bilgi için lütfen iletişim sayfamızdan bize ulaşın.

Sezai Ozan Zeybek Hakkında

Boğaziçi Üniversitesinde İşletme bölümünü “bu olmasa gerek” diye ite kaka okurken hasbelkader aldığı bir sosyoloji dersi hayatını değiştirdi. Boğaziçi Sosyolojide yüksek lisans yaptı, sonra London School of Economics and Political Science’ta (LSE) ikincisini… Yaptığı küçük şehir etnografisiyle İngiltere’deki The Open University’den 2012 yılında beşerî coğrafya alanında doktora aldı. Tezinde mahallede gün deviren adamları, sürekli başka yerlere kaçmayı hayal eden gençleri, Romanların maruz kaldığı gündelik ayrımcılığı, sıkılmayı ve daha ışıltılı hayatlarla kendini kıyaslayarak yaşamayı anlattı. Zamanın ve mekânın belirli bir iktidar ağında nasıl ince ince örüldüğünü tahlil etti. Doktoradan sonra Türkiye’ye döndü.

Sabancı, Okan, Yeditepe Üniversitelerinde ders verdi. Nihayet Bilgi’de Yardımcı Doçent olarak çalışmaya başladı. Beş sene boyunca yüzlerce öğrenciye “her şeyin acımasızca sorgulandığı” dersler anlatmaya gayret etti. Bu arada iki çocuğu oldu. Bir yandan babalık deneyimleri ve şehrin cinsiyetli mekânı hakkında akademik makaleler, diğer yandan çocuklara masallar yazmaya başladı. 2020 itibariyle yayınlanmış beş çocuk kitabı var. 2017’de doçentliğini aldı, ancak gelişen olaylar karşısında Bilgi’den istifa edip Almanya’ya taşınmak zorunda kaldı. Berlin’deki Alice Salomon’da ekoloji ve postkolonyalizm dersleri vermeye devam ediyor, Forum Transregionale Studien’da araştırmacı olarak çalışıyor. Şehitlik, beklemek, baba olmak, hafıza siyaseti, vicdanî ret ve ekoloji ile ilgili makaleleri var.

Akademik olmayan ve gündem dışı yazılarını koyduğu bir de blogu bulunuyor: http://ozanoyunbozan.blogspot.com/. Matematik Köyü’ndeki Sosyoloji Programı’nda her yaz Türkçe ders anlatma özlemini gideriyor.

  • İndirim!

    Türkiye’nin Yakın Tarihinde Hayvanlar – Sosyal Bilimleri İnsan Olmayanlara Açmak

    Orijinal fiyat: ₺180.00.Şu andaki fiyat: ₺126.00.