Miguel Barnet

Tek bir sonuç gösteriliyor

Miguel Barnet

Miguel Barnet

Yazarın Eserleri
Daha detaylı bilgi için lütfen iletişim sayfamızdan bize ulaşın.

Miguel Barnet Hakkında

Yaşayan en büyük antropolog-yazarlar arasında sayılır. 1940 Havana doğumlu yazar, edebiyat dünyasına ilk adımını şiirleriyle attı. Art arda yayımlanan (1963-1967) üç şiir kitabı (La piedrafinay el pavorreal-Değerli Taş ve Tavuskuşu, Isla de güijes-Su Cücelerinin Adası, La sagrada familia-Kutsanmış Aile) Latin Amerika’da ve özellikle de Batı Avrupa’da, “Küba Devrimi’nin içinden gelen ses” olarak kısa sürede tanınmasını sağladı. Ancak Barnet’in asıl dünya çapında tanınmasını sağlayan yapıtı 1966 yılında yazdığı, Bíografia de un Cimarrón-Bir Kaçak Kölenin Biyografisi adlı, 2017’de Türkçe’de de yayımlanmış olan, ünlü antropolojik romanıdır. Bu yapıt bugüne değin yüzden fazla dile çevrildi ve dünya çapında sayısız ödüle layık görüldü.

Etnolog ve müzikolog Argeliers León’un Havana Üniversitesi’nde kurup yönettiği, Etnoloji ve Folklor Bölümü’nü bitiren (1960) Miguel Barnet, 1961-1966 yılları arasında bir yandan Havana’daki, Güzel Sanatlar Eğitim Enstitüsü’nde folklor dersleri verirken diğer yandan da, Çağdaş Tarih dalında yüksek lisans çalışmasını yaptı ve ardından da, Tarih Bilimleri anabilim dalında doktorasını tamamladı. Yine aynı yıllarda Küba Bilimler Akademisi bünyesindeki, Etnoloji ve Folklor Enstitüsü’nde ve ayrıca, José Martí Ulusal Kütüphanesi’nde çalıştı. Üniversitede antropoloji dersleri aldığı ünlü Kübalı antropolog, Küba’yı üçüncü kez keşfeden adam unvanlı, Fernando Ortiz’in de etkisiyle edebiyat çalışmalarında bu bilim dalının kendisine kazandırdığı farklı bakış açısını kullanarak Küba’nın otantik kültür değerlerine kendi özgün yorumunu getirdi. 1969’da ölen ünlü antropolog adına 1995’te kurulan vakfın (Fundación Fernando Ortiz) başkanlığını üstlenmiş, halen de yürütmektedir.

1996 – 2006 yılları arasında New York’ta, Küba Cumhuriyeti’nin temsilcisi olarak, UNESCO Yürütme Kurulu üyeliği görevini yürüten Barnet, aynı zamanda da, Uluslararası Köle Rotalarını Çalışma Programı’nın bilimsel komitesinde çalışmıştır.

Son olarak Brezilya Yazarlar Birliği tarafından kendisine, Jorge Amado Madalyası (2019) verilen Miguel Barnet bugüne kadar ayrıca, 13 ulusal ve uluslararası madalya, nişan ve çeşitli ödüle layık görüldü.

Miguel Barnet, Küba Dil Akademisi’nin sürekli konsey onur üyesidir. Nicolás Guillén ve Alejo Carpentier’in öncülüğünde kurulan (22 Ağustos 1961), Küba Yazarlar ve Sanatçılar Birliği’nin de (UNEAC) kuruluşunda ve çeşitli organlarında çalışmış, Guillén’in ölümünden (1989) sonra da uzun yıllar UNEAC’ın yöneticiliğini üstlenmiştir.

Miguel Barnet’in bugüne değin yayımlanmış 10 şiir kitabı, çoğu antropolojik–roman tarzına giren 7 romanı, 4 etnografik kitap çalışması ve çeşitli dergilerde yayımlanan çok sayıda bilimsel çalışması ve makalesi bulunmaktadır. Yine, bugüne değin yüze yakın dile çevrilmiş olan, La vida Real– Gerçek Hayat yazarın dördüncü romanıdır (1986) ve Türkçede yayımlanan ikinci yapıtıdır.

Miguel Barnet, edebiyat, etnoloji, folklor ve antropoloji çalışmalarının yanı sıra politik görevlerde sorumluluk almaktan da geri durmadı. Devrim’in ilk yıllarında oluşturulan, Asociación de Jóvenes Rebeldes– Genç İsyancılar Derneği, Las Milicias Nacionales Revolucionarias– Ulusal Devrimci Milisler ve Comités de Defensa de la Revolución-Devrimi Savunma Komiteleri’nin kurucularındandır. Hâlihazırdaysa milletvekili ve Küba Komünist Partisi Merkez Komitesi üyesidir. Miguel Barnet, Halk İktidarı Ulusal Meclisi tarafından 19 Nisan 2018’de seçildiği, Küba Cumhuriyeti’nin en üst anayasal temsil organı olan ve her biri Ulusal Meclis milletvekilleri arasından beş yıllık yasama dönemi için seçilen 31 kişiden oluşan,Devlet Konseyi üyeliğini de yürütmektedir.

  • İndirim!

    Gerçek Hayat

    Orijinal fiyat: ₺235.00.Şu andaki fiyat: ₺164.50.