Aslıhan Ünlü

Tek bir sonuç gösteriliyor

Aslıhan Ünlü

Aslıhan Ünlü

Yazarın Eserleri
Daha detaylı bilgi için lütfen iletişim sayfamızdan bize ulaşın.

Aslıhan Ünlü Hakkında

1970’de Tokat’ta doğdu. Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Sahne Sanatları Bölümü, Dramatik Yazarlık Ana Sanat Dalı’nı bitirdi. “Türk Tiyatrosunda Sansür ve Otosansür” başlıklı tezle yüksek lisans, “Türk Tiyatrosunun Kimlik Sorununa Antropolojik Bir Yaklaşım” başlıklı tezle doktora derecelerini aldı. Halen aynı bölümde öğretim üyesi olarak yazarlık, yazınsal anlatım, Türk tiyatrosu üzerine dersler veriyor.

Suat Taşer Kısa Oyun Yazma Yarışması’nda “Muhteşem Zozote” ve “Huzursuzluk” adlı oyunlarıyla ödül aldı ve bu oyunlar Sahne Sanatları Deneme Topluluğu tarafından sahnelendi. “Huzursuzluk” adlı oyunu, Almancaya çevrilip Das Preu-ische Elite Ensemble tarafından “Vincent” adıyla Berlin’de sahneye konuldu.

“Su Damlası ve Çocuk” adlı çocuk oyunu İzmir ve İstanbul Pınar Süt Çocuk Tiyatrolarında, Erzurum Devlet Tiyatrosu’nda; Devlet Tiyatroları Oyun Yazma Yarışması’nda ikincilik ödülü alan “Othello’nun Ölümü” Antalya Devlet Tiyatrosu’nda sahnelendi. “Ölü Törenleri” adlı oyunuyla Tiyatro ve TV Yazarları Derneği Oyun Yazma Yarışması’nda ikincilik ve Kadıköy Belediyesi Oyun Yazma Yarışması’nda birincilik ödüllerini kazandı. Yasemin Sevim ile birlikte yazdıkları, uyuşturucu ile mücadele konulu, “Umutlar Tükenmeden” adlı oyun birçok ilde, farklı topluluklarca sahneye konuldu.

İzmit Şehir Tiyatrosu’nda, her yıl genç bir yazarla çalışma projesinin parçası olarak yazdığı “Şahmeran Hikayesi” adlı gölge oyunu ve “Axis Mundi” adlı kısa oyunu sahnelendi. “Axix Mundi”, Petits-Petits en Europe Orientale adlı yarışmalı festival çerçevesinde yirmi üç ülkede sergilendi ve Fransızca yayınlanan Türk Tiyatrosu Antolojisi’ne dahil edildi. “Şahmeran Hikayesi”, Antalya Devlet Tiyatrosu’nda çocuk oyunu olarak sahnelendi.

Milliyet ve Tekofaks işbirliğiyle yapılan “İlk Kitap İlk Baskı” yarışmasında “Olağan Şeyler” adlı öykü dosyasıyla mansiyon; Gençlik Kitabevi Öykü Yarışması’nda birincilik ödüllerini kazandı. Öyküleri, Gençlik Kitabevi tarafından, ödül kazanan diğer öykülerle birlikte basıldı

Türk Tiyatrosunun Antropolojisi (Aşina Kitaplar Yayınevi, 2006), Merkeze Dönmek – Türk Tiyatrosunda Zaman/Mekan Algısı (Mitos Boyut Yayınevi, 2009), Su Damlası ve Çocuk (Cem Yayınevi, 2008), “Ölü Törenleri”-Ödüllü Oyunlar 1 (Mitos Boyut Yayınevi, 1999) kitapları yayınlandı.

  • İndirim!

    Biyografi ve Biyografik Dram

    Orijinal fiyat: ₺290.00.Şu andaki fiyat: ₺203.00.