>> Arzu Demir

1973 yılında Ağrı’da doğdu. Kâh Süphan Dağı’nın karşısında, kargalar, kavaklar ve yüksek duvarlar arasında, kâh dengbej söyleyişlerinin, derviş teflerinin, masallara ve efsanelere evrilen müziğiyle büyüdü.


Savaşın, kavganın ve aşkın ölümcül olduğu topraklarda, dağlara, göğe ve yıldızlara tutunmanın verdiği büyülü gücü taşıyarak yürüdü. 2007 yılında, Arzu Alır adıyla, Kıyı ve Damar dergilerinde yayınlanan iki şiiriyle birlikte yazdıklarını yayınlamaya karar verdi. İlk şiir kitabı Yalnızlık Üşür, 2007 yılının sonunda Kül Sanat Yayınları’ndan çıktı.


Şiir, öykü ve yazıları; Kıyı, Mühür, Patika, Kül Öykü, Aratos, Denizsuyukasesi, Kar, Şehir, Dünyanın Öyküsü, Lacivert, Ekin Sanat, Kurşun Kalem, Sözcelem, Roman Kahramanları gibi dergilerin yanı sıra Matrix, Bawülon gibi Almanca Edebiyat dergilerinde de yayınlandı. 2010 yılında, ikinci şiir kitabı Şeytan Gül Dalına Dönerse, Everest yayınlarından çıktı.


Kısa süre sonra Almanca’ya çevrilerek, Wenn Satan sich zum Rosenzweig beugt, adıyla Almanya’da Pop Verlag yayınları arasında yer aldı. 2010 Frankfurt Kitap Fuarında, “Türkiye’de Geleneksel ve Modern Yaşamda Kadın” başlıklı sunumunun ardından, 2012 yılında FBK’nın ve 2013 yılında Rosa Luxemburg Stiftung’un davetlisi olarak, Almanya’da, “Sanatta Vicdan Güzelliği- Sözcüklerle Irkçılığa Karşı” adı altında ırkçılığa karşı sanatın ve özellikle de edebiyatın önemini vurgulayan etkinlikler yaptı. Nuhun Gemileri, yazarın Arzu Demir adıyla yayınladığı ilk kitabıdır.

0 Review(s)

İkinci kitabı Şeytan Gül Dalına Dönerse’ye “kalbimi yardım akıl çıktı/kendime nasıl güveneyim” diyerek başlayan yazar Arzu Demir  Nuhun Gemilerin’de de insanlığın, katı akılcılıkla çekildiği tekinsiz sularda kendini arayışının öyküsünü kurar. Yazar: Arzu Demir

11,50 TL 23,00 TL -50%
İndirimli
Tek kitap var