AMERİKAN DIŞ POLİTİKASI VE DÜŞÜNÜRLERİ

0101

33,00 TL

-35%

21,45 TL

- +

Perry Anderson, emperyal bir güç olarak 20 ve 21. yy'ın dünyasını politik ve askeri olarak şekillendiren Amerika'nın düşünsel kodlarını ayrıntılarıyla gözlerimizin önüne seriyor; Amerika'nın diplomatik, siyasi ve askeri hamlelerini gerekçelendiren ideolojik art-alana dair bütünlüklü bir görüş sunarken aynı zamanda dünya siyasetinin diğer aktörlerinin politik ve askeri pozisyonlarını da anlamamıza yardımcı oluyor.

 Sadece Amerika ve uluslararası siyasetin diğer aktörlerini anlamak açısından değil, aynı zamanda herkesin kendi coğrafyasının politik ve iktisadi problemleriyle çok daha geniş bir perspektiften ilişki kurabilmesini sağlaması itibarıyla da, Anderson'un çalışması, daha şimdiden bu literatür için bir klasik haline gelmiştir.

"1945’ten sonra ortaya çıkan ABD hakimiyetinin uzun bir geçmişi vardı. Sadece Kuzey Amerika’da imparatorluğun kökenleri ulusun oluşumu kadar eskiydi. Bunlar, feodal kalıntılardan ya da Eski Dünya’nın engellerinden bağımsız bir yerleşimci ekonomisi ile iki okyanus tarafından korunan kıtasal bir coğrafyanın kombinasyonuyla meydana gelmişti: Yeryüzündeki en büyük ulus devlette oluşmakta olan en saf kapitalizm biçimini yaratacak şekilde. Bağımsızlıktan sonraki yüzyılda bu, ülkenin yükselişinin sağlam maddi matrisi oldu. Paraleli olmayan bir ekonomi ve coğrafyanın nesnel ayrıcalıklarına kültür ve siyasetin iki etkin öznel mirası daha eklendi: Mukaddes bir görev aşkıyla yüklü ilahi bir lütfa kavuşmuş bir ulus fikri -ilk baştaki Püriten yerleşimcilerden kaynaklanan- ve tüm zamanların tek özgürlük anayasasıyla ödüllendirilmiş bir cumhuriyetin Yeni Dünya’da kurulmakta olduğu -Bağımsızlık Savaşı’ndan kaynaklanan- inancı." (Perry Anderson)

Henüz hiç okur yorumu eklenmemiş. İlk yorum yazan siz olun!

Yorum yaz!

AMERİKAN DIŞ POLİTİKASI VE DÜŞÜNÜRLERİ

AMERİKAN DIŞ POLİTİKASI VE DÜŞÜNÜRLERİ