Fotoğraf: Seda Öz

DÜNYA MEŞGULİYET MERKEZİ - Birkan Bayındır

 

Burası bir virüs salgınından sonra popüler olan, Dünya'nın en gelişmiş Meşguliyet Merkezlerinden birisi ve Bay Z buraya günler önce servetinin yarısından çoğunu bağışlayarak, büyük bir hevesle yerleşti. Oysa günlerdir tek yaptığı bomboş bir odanın içinde oturmak. Birden ayağa kalkıp bağırmaya başlıyor. "Çıldırmak üzereyim, çıkarın beni buradan."

“Bay Z, iyi misiniz?” diye soruyor karşısında beliren holografik görüntü.

“Nasıl iyi olabilirim?” diyor Bay Z. “Günlerdir tek yaptığım burada oturmak.”

“Görüyorsunuz Bay Z burası Dünya Meşguliyet Merkezi ve burada herkes çok meşgul. Ayrıca görüyorum ki siz de çok meşgulsünüz. Bu nedenle sizi daha fazla rahatsız etmeyeyim.” diyen hologram bunu söylemesinin ardından birden kayboluyor. 

“Meşgul müyüm? Meşgul müyüm? Hiç sanmıyorum. Çıkarın beni buradan. Duyuyor musunuz? Çıkmak istiyorum.” diye bağırmaya devam eden Bay Z, karşısında yeniden hologramı görüyor.

“Üzgünüm Bay Z, Dünya Meşguliyet Merkezi’ndeki herkes çok meşgul. Kimsenin sizi buradan çıkaracak kadar boş vakti yok. Ayrıca unutmayın Bay Z, siz de çok meşgulsünüz.” dedikten sonra hologram belirdiği hızla yeniden kayboluyor.

Bay Z bağırmaktan ağrımaya başlayan boğazıyla derdini anlatmaya çalışadursun, bu sırada durumu gösteren bir uyarı, Dünya Meşguliyet Merkezi Müdürü’nün ekranında beliriyor.

“Bu simülasyonla ilgilenen ekibin tamamını burada istiyorum.” diyor Müdür.

İstediği bağlantıların kurulması üç saniye sürüyor. Kurulan bağlantıda Müdür konuşmaya başlamadan önce, Cem’in bir partiden kendini dışarı atmaya çalıştığı, Anna’nın tuvalette fermuarını çektiği, Maria’nınsa burnuna kadar çektiği çarşafın altından ürkek gözlerle Müdür’e baktığı görülüyor. Müdür onlara Bay Z’nin meşgul olmadığını düşündüğünü, iki saatleri olduğunu, iki saat sonra hâlâ bu mesele hallolmazsa Dünya Meşguliyet Merkezi’nde artık bir işlerinin kalmayacağını söylüyor.

Ekip bu işi çözmek için önce Bay Z’nin sesini kısmaya ama hemen sonra gereksiz ve fazla çıktığından Bay Z’nin sesini tamamen kapatmaya karar veriyor. Sonuçta Dünya Meşguliyet Merkezi böyle gereksiz konuşmalara izin veremeyecek kadar meşgul bir yer. Buradan çıkmayı istemekse akıl alır gibi değil.

Bay Z’nin, sesini tamamen kaybetmeden önce son olarak, “Meşgul müyüm? Meşgul müyüm? Siz buna meşguliyet mi diyorsunuz? Buradan çıkmak istiyorum.” diye bağırdığı duyuluyor. 

Ekip, bunca meşguliyet arasında bununla ilgilendiklerine inanamıyor ama buldukları çözümden memnun. Ne de olsa sonuç ortada. Dünya Meşguliyet Merkezi Müdürü de bu meşguliyette bu sorunla ilgilendiğine inanamıyor ama sonucu beğendiğini söylemese olmaz.

Burası Dünya Meşguliyet Merkezi ve artık herkesin içi rahat. Ne de olsa diğerleri gibi Bay Z. de artık çok meşgul olmalı ki onun da hiç sesi çıkmıyor.

DÜŞKAPANINDAN KAÇAN ELMA -  Birkan Bayındır

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Veya Reset password