FIS - Naim Kandemir

Cengiz,

Günlerdir evden çıkmayınca rüyalarım da değişti. Seninle bir kahvehaneye gidiyoruz çay içmeye. Ama kaçak çay. Sizin evin oralarda salaş bir kahvehane. Biliyorum, salaş bizi bozmaz, çayı güzel olsun yeter.

İkimiz de Karadenizliyiz ama nereden alıştıysak bu kaçak çaya alışmışız. Ben tam hatırlayamadım nereden müptela olduk bu çaya? En güçlü ihtimal, Siyasallı yıllarımızda arkadaşımız Mardinli Seyfo alıştırmış olabilir bizi.

Neyse, çaylarımız geliyor, başlıyoruz yudumlamaya. Tam sohbete koyulacakken, yan masadaki adam izlediği televizyona sanki sürekli laf yetiştirmek zorundaymış gibi, durmuyor, verip veriştiriyor. Cümleleri arasında soluk alırken de bize dönüp soruyor: Haksız mıyım? Biz önce birbirimize bakıyoruz, sonra sadece kafamızı sallamakla yetiniyoruz. O muhabbete girdik mi çıkamayız!

Bu arada kahveci alışmış, boşalan bardaklarımızı yeniliyor sormadan. Yan masadaki adam ayağa kalkmış, artık tüm kahvedekilere hitap ediyor:

“Arkadaş, bunun tek adamlığı da, diktatörlüğü de fıs çıktı. Şöyle babayiğit bir hükümdar olup, tıpkı Osmanlı padişahları gibi, yumruğunu masaya vurup, ikinci bir emre kadar ülkeye kimse giremez, ülkeden kimse çıkamaz, deyip aksine davrananları sınırdan geçmeye çalışan kaçakçılar gibi vurdursaydı, solcular önce biraz insan hakları falan deyip eleştirirlerdi... Onlar da bir avuç, güçleri yok zaten. Camilerde korona virüsüne beddua seansları düzenlenip, hatta komünist Mao’nun memleketinden müslümanları yok etmek için bu virüsün gönderildiği şeklinde fetva da verilirdi...

Böylece liderimiz İnönü gibi tarihte yerini alırdı. O, ülkeyi 2. Dünya Savaşı’na sokmayan, bizimki de ülkeye korona virüsünü sokmayan lider olurdu. Böylelikle hepimiz korona ruhu etrafında kenetlenirdik. Olmadı beceremediler. Dandik danışmanlar asrın liderimize bu fırsatı kaçırttı.

Diktatörlüğün de bir raconu var, lafla olunmuyor... Haksız mıyım birader?”

Çay parasını ödeyip çıkıyoruz birlikte kahvehaneden.

Umarım, rüyalarım kabusa dönmez Cengiz.

21.03.2020

UMUT DİYALOGLARI - Naim Kandemir , Cengiz Türüdü

HAYAT ÜZERİNE DİYALOGLAR - Naim Kandemir , Cengiz Türüdü

İNZİVA DİYALOGLARI - Naim Kandemir , Cengiz Türüdü

MOTOSİKLETLE İTALYA - Naim Kandemir 

BİR ÇOCUĞUN SAFLIĞIYLA - Naim Kandemir 

ÖMRÜMÜZÜ HAYAT YAPTIĞIMIZ YILLAR - Naim Kandemir 

BENİM AMARCORD'UM - Naim Kandemir 

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Veya Reset password