• Yeni

Bizim Decameronumuz [pdf]

₺0,00
Vergi dahil

NotaBene Yazarları tarafından korona günlerinde yazılan öyküleri kitap haline getirdik. Buradan kitabı ücretsiz olarak edinebilirsiniz. Kitabı sepete ekleyerek ücretsiz alma işlemini sonlandırın. Kitabın PDF hali mailinize gönderilecektir.

miktar

 

Üyelik Sözleşmesi

 

Mesafeli Satış Sözlemesi

 

İade / İptal / Değişim

Korona salgını tüm dünyaya yayılmıştı. Hayat bildiğimiz gibi akmıyordu, hastalığın kimden ve nasıl geleceğini bilmiyorduk. Her şeyden önemlisi belki de gelmişti. Belki de kendimiz için olmasa bile bir başkası için tehlikeydik. Günler telaşla, kaygıyla, yorgunlukla geçip gitmekteydi. Kaçıncı günü olduğunu artık saymıyorduk karantinanın. “Evde kal” diyordu yetkililer. “Çıkmayın... ”Yine güneş batmıştı. Sessiz ve karanlıktı sokaklar. Evlerden, televizyon programlarının sesleri geliyordu yalnızca. Herkes gözünü kulağını haberlere dikmiş, sanki dün, yarın yokmuş gibi neler olacağını anlamaya çalışıyordu. Hem içindeydik hem dışında yaşamın. Gerçeği görüyor ama rüya sanıyorduk. Kabus demeli belki de. Üstelik gerçek gittikçe çoğalıyordu. Çoğaldıkça gerçek olmaktan çıkıyordu. Aklımızı toplamaya ihtiyacımız vardı. Hayata tutunmaya da. İçinden geçtiğin zamanı anlamak zordu. Ya yazmak? Yazmak biraz anlamaktan geçer, anlamak da yazmaktan... İzleri toplamak gerekiyordu. Anları sabitlemek, sonsuzlaştırmak... Ne yapılabilirdi?

Boccaccio’nun Decameron’u düştü aklına.

- 7 -

Decameron bir direniş miydi, kaçış mı? Hikâyelere açılabilirdi ama hikaye anlatmak bir tür direnmeydi katlanılması zor olana aynı zamanda. Günlerin ağırlığını atmak için birbirinin gözü, kulağı, düşü olmuştu insanlar. Bir avuntu muydu bu? Yoksa Kızıl Ölümün Maskesi’nde olduğu gibi ölümü ertelemenin alegorisi miydi her şey? Sorularla yorulmuştu editör. Düşünmenin faydası yoktu. Sonu, sonucu ne olursa olsun harekete geçmeliydi, kendisi ve herkes için. Saatin geç olmasına bakmadan sırayla aramaya başladı arkadaşlarını. “Fazla uyumanın, kaygılanmanın sağlığa zararlı olduğunu,” söyledi her birine. “Önleminizi alın ama yaşamı da dondurmayın,” dedi. Uyuyanları bile uyandırdı. “Kâbusu bırakalım, hayal kuralım... Hayali çağırmanın en iyi yolu hikâye anlatmak. Haydi herkes bir hikâye anlatsın,” dedi. Sanal bir halka oluşturdular. Herkesin zihni binbir sesle doluydu. Kimi ses kendi düşüncelerinden, kimisi duyduklarının, gördüklerinin bıraktığı izlerdendi. Önce o sesleri susturdular. Sonra her yazma serüveninde olduğu gibi yuvarlanıverdiler olmayan ülkeye. Dönüp geldiklerinde, hepsi elinde bir hikâye tutuyordu. Her hikâye başka bir bakışı saklıyordu. Siz buna ister “kaçış” deyin, ister “direniş”. İster “edebiyat” deyin, ister “tanıklık”. Bu bizim Decameron’umuz...

İyi okumalar...

chat Yorumlar (0)
Henüz kullanıcı değerlendirmesi yok.
ilgili yayınlar ( 16 adet aynı kategorideki yayınlar )

Mut Teyze'nin Bahçesi

Normal fiyat ₺21,00 -30% Fiyat ₺14,70

Yazar: Ayla Çınaroğlu

Çizer: Ayla Çınaroğlu

İlk Baskı Yılı: Ağustos 2019

Sayfa Sayısı: 36

ISBN:...

Gönülsüz Köpek

Normal fiyat ₺19,00 -30% Fiyat ₺13,30

Yazar: Murathan Muradoğlu

İlk Baskı Yılı: 2014

Sayfa Sayısı: 96

ISBN: 978-605-902-007-7

Ebat: 13,5  x  19,5

Ağrı Eşiği

Normal fiyat ₺20,00 -30% Fiyat ₺14,00

Yazar: Temel Karataş

İlk Baskı Yılı: 2016

Sayfa Sayısı: 88

ISBN: 978-605-967-942-8

Ebat: 13,5  x  19,5

İnsana Karşı Piyasa...

Normal fiyat ₺42,00 -30% Fiyat ₺29,40

Yayına Hazırlayanlar:  Gülbiye Yenimahalleli Yaşar , Asuman Göksel , Ömür Birler

İlk Baskı Yılı: 2017

Sayfa Sayısı: 408

New Account Register

Already have an account?
Log in instead Veya Reset password