• İndirimli fiyat
  • Yeni

KIYAMET HA KIYAMET!

14,81 ₺
10,37 ₺ 30% kazanın
Vergi dahil

Yazar: Hakan Sipahioğlu

İlk Baskı Yılı: Şubat 2019

Sayfa Sayısı: 104

Adet

  • Üyelik Sözleşmesi Üyelik Sözleşmesi
  • Mesafeli Satış Sözlemesi Mesafeli Satış Sözlemesi
  • İade / İptal / Değişim İade / İptal / Değişim

 İnsanlık belki de nefes aldığı her günü anlamlı kılmak için, adına kıyamet dediği tek bir gün yarattı. Her şey o günü ötelemek ya da o günü aşmak içindi. Tekinsiz bir gündü kıyamet. Ne zaman geleceğini, gelince ne olacağını bilmediğimiz Kutsala yazdı insanlık. Eşitlik ondan sonra başlayacaktı,  günah sevap tartılacaktı, Sırat Köprüsü’nden geçilecekti. Ya cennet ya cehennem, başka yer yoktu. Belki bir süre Arafta bekleyecekti o kadar. Peki, ya kıyamet her günse. Kıyamet bugünse. Kıyamet ha kıyametse yaşadığımız. Cehennem de cennet de bizsek O zaman ezberi bozulacaktı insanlığın. Ki ezber bozuldu.

Kıyamet, geçmişle bugünün, değişimle durağanlığın, gelenekle modernin, küreselle yerelin kol kola olmasındaydı. Kıyamet, modern öznenin parçalanışında, sonra da bütünüyle kendini kaybedişinde, yok oluşundaydı. Kıyamet, anlamın doğmayışında, değerlerin gün be gün batışındaydı.

Hakan Sipahioğlu Kıyamet Ha Kıyamette bir ayağı küresel ağlarda, bir ayağı yaylalarda, İngilizceyi de memleketinin ağır şivesini de hemen hemen aynı yetkinlikle konuşan, tuhaflık derecesinde özgün bir kuşak üzerinden insanlık dramını anlatıyor. Yalnızca mekânsal değil, zamansal, kültürel ve ahlaki alanlarda da sınır geçişleri yaşayan, daima gezinti halinde olanların öykülerini. Modern ile geleneksel arasındaki sınırı insanla siliyor.

Hakan Sipahioğlu, dil yardımıyla bir yarık açıyor. Bize günümüz yaşamını eskimiş bir dille aktararak, dünle bugünü buluşturuyor. Adam Smith Müslüman oluyor, Muhittin bey kızı için kuş azat ediyor, oğul mirası değil miras oğlu devralıyor, doğunun Parisi Parise kavuşuyor, kuramı olan züğürdün çenesi düşüyor, uyuyanlar gökdelenkondulara taşınıyor, denizden balık değil töre çıkıyor 

Çünkü sentez çelişkinin günahı, ayıbı… Çünkü yanlış yaşam doğru yaşanmıyor. Çünkü Negatif Diyalektik sahteyle barışmayı veya sahteye kanmayı değil, sahteyi açığa çıkarmayı bekliyor